A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Маньківський заклад загальної середньої освіти І-ІII ступенів № 1
Маньківської селищної ради Черкаської області

Для чого потрібно вакцинувати дітей

Навіщо потрібні щеплення дітям? як вони впливають на імунітет?

Імунна система людини реагує на будь-яку інфекцію справжньою “війною” всередині організму. Поступово кров виробляє захисні антитіла для ефективної боротьби з небезпечними антигенами, але, поки це станеться, організм уже буде виснажений високою температурою і різними ускладненнями. Особливо сумний результат битви з такими небезпечними інфекціями, як кашлюк, кір, дифтерія, правець – часто вони призводять до тяжких наслідків, інвалідності та смерті. Тому так важливо, щоб антитіла, які виконують роль “вартових”, перебували на своєму “посту” постійно, і моментально реагували на можливу інфекцію. У цьому і полягає завдання вакцини: вона імітує розвиток інфекційної хвороби, тим самим стимулюючи формування антитіл. Роблячи щеплення дітям, ми виключаємо або значно зменшуємо ризик зараження. А якщо воно все ж таки відбувається, хвороба протікає в легкій формі без ускладнень.

Чому міф, що “лікарі про вакцинацію брешуть”, небезпечний?

За останні десятиліття у світі сформувалася ціла спільнота антивакцинаторів. Молоді батьки активно відстоюють позицію, що “від щеплення більше шкоди, ніж користі”. Як результат, вони самостійно ухвалюють рішення відмовитися від вакцинації замість того, щоб дізнатися у грамотного фахівця, чи є реальні протипоказання до вакцинації у їхньої дитини.

До чого призводить подібний антивакцинальний рух? Вчені довели, що для запобігання епідеміям необхідно сформувати колективний імунітет, тобто, має бути щеплено не менше 95% населення. Відмовляючись від щеплення дитині, батьки зменшують це число, тим самим наражаючи на небезпеку не тільки свою сім’ю, а й інших людей. Окрему небезпеку становить купівля фіктивних довідок про зроблені щеплення заради зарахування в дитячий садок. Насамперед страждають від цього нещеплені діти, у яких є вагомі протипоказання від щеплень (згідно із законом вони можуть відвідувати дитячий садок).

У разі збереження тенденції до відмови від вакцинації надалі масштаб проблеми зростатиме. Уже зараз збільшилося зростання захворювання на кашлюк, а в майбутньому можливі справжні епідемії. І якщо пустити проблему на самоплив, ми повернемося в середні віки, коли інфекції були основною причиною високої смертності та короткої тривалості життя.

У розвинених країнах і країнах, що розвиваються, лікарі про вакцинацію одноголосно кажуть: “Треба!”. У США і в багатьох європейських країнах відмову від вакцинації взагалі прирівнюють до відсутності адекватної турботи про дитину! І, мабуть, варто брати з них приклад. В обов’язковому порядку мають розглядатися такі моменти, як правильна підготовка до процедури, розробка нових ефективних вакцин і поліпшення їхньої якості. Питання ж про те, чи потрібно робити щеплення, у сучасному суспільстві взагалі не повинно порушуватися.

Профілактика захворювань за допомогою вакцинації

Кожна вакцина специфічна, тобто, захищає від певного типу збудників інфекції. Не існує універсального складу, але є комбіновані, одна доза яких діє проти кількох хвороб. Надавати перевагу краще їм, оскільки в такому разі скорочується кількість відвідувань клініки і діти максимально швидко отримують необхідний захист від інфекцій.

Другий важливий момент: імунна відповідь на вакцину зберігається в організмі певний час. У кожній країні існує свій регламент, від чого вакцинують дітей в обов’язковому порядку, у який період це потрібно зробити і скільки потрібно доз.

Офіційний графік щеплень в Україні:

  • Немовлята. Оскільки діти до двох років найбільше схильні до небезпечних інфекцій, більшість щеплень роблять саме в цьому віці. У першу добу життя в пологовому будинку отримують щеплення від гепатиту В, і потім, протягом 5-6 днів новонародженим вводять вакцину від туберкульозу. Далі, протягом першого року – одну дозу проти кору, паротиту і краснухи та по три дози вакцини від гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції. У півтора року роблять повторне щеплення від дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту.

  • Школярі. У шість років за планом – друга доза від паротиту, кору і краснухи та п’яті дози проти дифтерії, правця і поліомієліту. У 14 років проводиться фінальне, шосте щеплення від поліомієліту, а в 16 – шосте щеплення від дифтерії та правця (плюс кожні десять років протягом життя).

Додатково проводиться специфічна вакцинація для поїздки за кордон (в екзотичні країни) і сезонна вакцинація проти грипу в осінньо-зимовий період. Щодо щеплення від грипу є однозначні протипоказання до щеплень у дітей – вік до шести місяців. У такому разі, щоб захистити немовля, важливо зробити щеплення від грипу всім старшим членам сім’ї.

Чи потрібна спеціальна підготовка до щеплень?

Батьки самі вирішують, де краще зробити щеплення дитині. Процедуру проводять як у державних, так і в приватних медустановах. У Daily Medical можна пройти вакцинацію згідно з національним календарем вакцинації. Також фахівці центру розробляють індивідуальний графік у зв’язку з порушенням загальної схеми щеплень або особливостей здоров’я дитини.

Перед відвідуванням клініки не потрібна спеціальна підготовка до щеплень. Головне, щоб дитина була здоровою протягом двох тижнів до маніпуляції. За бажанням, можна зробити загальні аналізи крові та сечі, які допоможуть точніше визначити стан здоров’я дитини.

Перед проведенням процедури педіатр огляне маленького пацієнта, оцінить його стан і виключить можливе загострення будь-яких захворювань. Після того, як щеплення буде зроблено, важливо не залишати клініку деякий час для того, щоб лікарі могли надати допомогу в разі несподіваної гострої реакції на вакцину.

Офіційні протипоказання до щеплень у дітей

Існує багато помилкових домислів щодо того, за яких захворювань не можна робити щеплення. Тому важливо орієнтуватися на офіційні дані ВООЗ і МОЗ України. Згідно з ними, протипоказано робити щеплення в разі:

  • Алергії на складові вакцини.

  • Серйозних ускладнень після попередньої дози вакцини.

  • Загостренні хронічних хвороб, гострому захворюванні, підвищеній температурі.

Рішення про те, потрібно робити щеплення чи ні, приймається в індивідуальному порядку. Так, дітям із хронічними захворюваннями щеплення робити, як правило, потрібно обов’язково (оскільки їхній організм ослаблений), але тільки в період ремісії. Те ж саме стосується дітей-алергіків, недоношених немовлят – для них вакцинація також важлива, але проводити її потрібно з дотриманням особливих заходів безпеки, підібравши максимально оптимальний час і організувавши спостереження згодом.

Що стосується побічної дії вакцин, то найчастіше стикаються з такими проявами, як лихоманка, нездужання, невеликий висип, біль, почервоніння і припухлість у місці уколу. Це, хоч і неприємно, але є нормою. Критичні ж побочки (анафілактичний шок та інші важкі реакції) проявляються вкрай рідко – приблизно один-два рази на мільйон випадків.

Щеплення від COVID-19 дітям

Сьогодні можна зустріти найрізноманітніші думки про те, чи потрібне щеплення від ковіду дітям. У нашій країні більшість батьків схиляються до думки, що робити його необов’язково. Вони вважають, що коронавірус у дитини завжди протікає легко або ж узагалі без симптомів. Проте вже з осені 2021 року вакцину можуть отримувати діти, які досягли 12 років. Фахівці стверджують, що вакцинація в такому віці не завдасть шкоди дитині і знизить імовірність потрапляння вірусу SARS-COV-2 в її організм.

Чому потрібно вакцинувати дітей

Одразу зазначимо, що точної статистики щодо кількості дітей, які захворіли на коронавірус і померли від нього, не існує. Натомість такі дані є в американських Центрах із контролю та профілактики захворювань, і вони свідчать про високий рівень ризику, зокрема й для дітей. Особливо небезпечними для маленьких пацієнтів є віруси Delta Plus і Delta. Діти в цих випадках завжди потрапляють у стаціонар і дуже важко одужують. Вакцинація допоможе вашій дитині не стати одним із них, крім того – не заразити коронавірусом оточуючих.

Якого виробника обрати для вакцинації дитини? Необхідно ознайомитися з рекомендаціями самого виробника на момент вакцинації. Зокрема, вакцина Пфайзер для дітей уже досить ефективна і безпечна. Список буде поповнюватися по ходу вдосконалення вакцин.

Вакцинація виконується в кілька етапів:

  • надання батьками необхідних документів у клініку;

  • заповнення форми запису в лист очікування вакцинації від коронавірусу;

  • введення препарату.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено