Інфекційні хвороби: кір, краснуха, паротит

Кір – високоінфекційна хвороба. Поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли хворий кашляє або чхає. Інкубаційний період від 7 до 17 днів.

Типовий перебіг кору включає гострий початок, підвищення температури тіла до 39 С, збільшення лімфатичних вузлів, нежить, сухий болісний кашель, червоне набрякле горло, відсутність апетиту, подразнення очей, почервоніння, світлобоязнь, гнійні виділення з очей. Тобто початок схожий на застуду.

Через 2-3 дні на слизовій щік з’являються білуваті дрібні плямки, а на 4-5 день поетапно виникає висипка на шкірі, спочатку на обличчі потім на тулубі, в останню чергу на руках і ногах. При корі висипка яскрава, рясна, плями між собою зливаються. Підсилюється нежить. При цьому зберігається кон’юнктивіт, висока температура 7-10 днів.

Після зникнення температури залишається пігментація шкіри, яка зникає через 7-10 днів.

Якщо немає ускладнень, то після 4-го дня висипань поліпшується стан здоров’я.

Приблизно у третини тих, хто хворіє на кір, спостерігаються ускладнення: пневмонія, міокардит, енцефаліт. Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей.

На жаль, противірусної терапії захворювання не існує, тому єдиним захистом є лише вакцинація.

Краснуха – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом.

Основні симптоми:

Краснуха зазвичай теж починається гостро, підвищується температура тіла до 38 С, та майже відразу або через 48 годин з’являється одночасно по всьому тілу помірна блідорожева плямиста висипка, що не зливається між собою та зникає через декілька днів безслідно.

Однією з основних ознак краснухи є збільшення потиличних та задньошийних лімфовузлів.

Серед ускладнень можуть бути враження суглобів, нервової системи, енцефаліт, невралгії.

Краснуха вважається дитячою хворобою, однак для вагітних жінок вона вкрай небезпечна, особливо в першому триместрі вагітності. Ймовірність передачі вірусу плоду при інфікуванні жінки на початку вагітності становить 90%. Інфікування вагітної жінки може призвести до викидня, мертвонародження або народження дитини з синдромом вродженої краснухи (патології очей, слуху, аутизм, цукровий діабет, дисфункцією щитовидної залози)

Важкість перебігу залежить від віку хворої людини, від наявності чи відсутності щеплень, від наявності супутніх хронічних захворювань.

Специфічного лікування від корі та краснухи не існує. Лікування повинно містити препарати для поліпшення стану пацієнта.

Як захиститись від краснухи? – запобігти можна лише шляхом вакцинації:

• в 1 рік вводять першу дозу вакцини
  • в 6 років другу дозу вакцини

Якщо Ви та Ваша дитина не були щеплені від краснухи, зверніться за консультацією до лікаря

Епідемічний паротит – вірусна інфекція, що характеризується болісним опуханням однієї або обох привушних залоз.

Передається повітряно-крапельним шляхом.

Вона небезпечна своїми ускладненнями: орхіт (запалення яєчок), мастит (запалення молочних залоз), отит (запалення середнього вуха), менінгіт (запалення оболонки головного мозку), енцефаліт (запалення головного мозку), панкреатит (запалення підшлункової залози).

Орхіт у хлопчиків в період статевого дозрівання може призвести до безпліддя.

У разі інфікування жінки в першому триместрі вагітності вірогідність викидня та передчасних пологів складає 25%.

Основні симптоми паротиту:

• запалення та набряк привушних та під’язикових слинних залоз
  • висока температура
  • загальна слабкість
  • головний біль

Не існує специфічного лікування. Єдиний захист – вакцинація

Що робити, якщо був контакт із хворим на кір?

Якщо ви не щеплені, потрібно вакцинуватися протягом 72 годин.

Пізніша вакцинація також можлива, але її ефективність буде нижчою.

Чи можна вакцинувати дитину з хронічними захворюваннями?

Так, можна та необхідно. Діти з бронхіальною астмою, цукровим діабетом потребують щеплення в першу чергу. Ризик зараження кором і розвитку ускладнень для них значно вищий.

Якщо Ваша дитина пропустила якусь дозу за графіком, зверніться до лікаря, якнайшвидше надолужте пропущене щеплення.

Вакцинація проти кору передбачає введення дитині багатокомпонентної вакцини КПК – це захищає організм від вірусів трьох інфекційних захворювань – кору, епідемічного паротиту та краснухи

1. Вакцина містить атеностовані тобто ослаблені віруси, які втратили здатність до реплікації
  2. Вакцина захищає від інфекції та забезпечує пожиттєвий імунітет за допомогою двох доз вакцини

Якою вакциною щеплюють у закладах охорони здоров’я України?

На сьогодні вакцинація проти кору, краснухи, паротиту в Україні проводиться комбінованою вакциною ПРІОРІКС (PRIORIX), виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія/GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Belgium

Профілактичні щеплення проводяться в кабінетах профілактичних щеплень.

Як і куди вводиться вакцина КПК малюкам?

Вводиться підшкірно в дельтоподібний м’яз плеча, старшим дітям в плече або підлопаткову область.

Схема вакцинації КПК:

Перше щеплення у віці 12 місяців