Музей школи

Музей народознавства

Маньківського закладу загальної середньої освіти

I-III ступенів № 1 поділений на

дві тематичні зали:

«Світлиця» та «Кімната народознавства».

Перша зала - «Світлиця» містить макет української печі, хатні предмети (кочерга, коцюба, рогачі, хлібна лопата), скриню, мисник, на якому стоять полив’яні миски та друшляк, лаву, родинний портрет, світлини із зразками чоловічого та жіночого одягу XIX ст., вишиті рушники з тонкого білого полотна, домоткані рушники та доріжки, ікони. Запрошуємо у віртуальну подорож до шкільного музею: Віртуальна подорож до шкільного музею народознавства.

Друга зала – «Кімната народознавства» складається з восьми розділів: «Гончарство», «Вироби Маньківського майолікового заводу», «Металообробний та каменотесний промисли», «Деревообробний промисел», «Народний одяг», «Українська вишивка», «Народні іграшки», «Лозоплетіння та соломоплетіння», «Іконопис».

У розділі «Гончарство» знаходяться глиняні горщики для зберігання молока, макітри, ринки (для зберігання смальцю, варення), барильця (для зберігання вина), баньки (для зберігання води, яка довго залишалася холодною), куманці-двійнята (в яких господиня носила в поле борщ та кашу), миски для страв, друшляк полив’яний, глечики. Тут же знаходяться вироби місцевого майолікового заводу 1975 – 1990 років. («Баран», підсвічник «Кінь», чайник, набір сувенірний, барильце, «Птах», «Павич», набір для кави та ін.).

У розділі «Металообробний та каменотесний промисли» знаходяться праски для прасування білизни, щітка дергальна для обробітку конопель, заступ для обробітку землі, форми для випікання хліба та приготування страв, мотика для обробітку грунту, ліхтар, серп, рогачі, підсвічник, мідний дзвінок, кружка, ложки (металева, мельхіорова), мідні сережки, ключі. Тут же зберігаються знаряддя праці із каменю та товкачик, які були знайдені під час розкопок в селі Паланочка Маньківського району та передані до музею.

У розділі «Деревообробний промисел» можна побачити такі речі: ополоник, качалка, рубель для прасування білизни, маслобійку, обичайку, мірку для сипучих продуктів, копистку, макогін, ложки для приготування та споживання їжі, веретено, прядки, коромисло, підсвічник, ціп для обмолоту зернових, грабки для загрібання злакових, сито для просівання борошна, фуганок для обробітку дерева.

Розділ «Народний одяг» представляє домоткані тунікоподібні сорочки з грубого полотна (чоловічі та жіночі), святкові білі сорочки для чоловіків, жінок та дітей з тонкого білого полотна, фартух, хустки, пояси, головні убори. Продовженням цього є розділ «Українська вишивка», яка славиться багатством технічного виконання. На Маньківщині найпоширенішими техніками були гладь та хрестик, які представлені на музейних експонатах. Рушники, сорочки, занавіски, наволочки, картини, доріжки та ін. розшиті геомерничними, рослинними, зооморфними, орнітоморфними, антропоморфними орнаментами.  В розділі «Лозоплетіння та соломоплетіння» знаходяться такі речі: кошики, корзини, солом’яник, ваза, бриль.

«Народні іграшки», які зберігаються в музеї – це собачка-свистик із глини, ведмідь (дерев’яний сувенір), ляльки солом’яні, дерев’яні та пошиті з різноманітної тканини, кінь.

«Іконопис» - розділ, який демонструє особливо витончене і натхненне зображення головних осіб або подій християнської релігії. Тут можна побачити багато ікон із зображення Ісуса Христа, Богородиці Марії, ікони «Свята Трійця», «Гордання», «Варвара Великомучениця» та ін. В музеї зберігаються зразки церковнослов’янського письма, лампадка, яка завжди висіла перед іконою на Покуті.

На базі музею проводяться уроки, факультативні заняття з народознавства, конференції, календарно – обрядові свята, наукові дослідження, працює гурток «Стежиною батьківського краю». Протягом трьох років у музеї проведено 43 екскурсії, 15 відкритих виховних заходів та свят. Екскурсії проводилися для учнів школи, батьків, заступників директорів шкіл району, учителів-предметників в рамках районних семінарів.

Музей народознавства Маньківської загальноосвітньої школи I – III ст. № 1 брав участь у фотоконкурсі «Кращий музей ЗНЗ», який проводився в 2013 році, та зайняв друге місце серед ЗНЗ району. Музей має 28 рейтингове місце серед 100 кращих ЗНЗ України у загальному заліку конкурсу «Кращий музей ЗНЗ» 2013 року, нагороджений відповідними Грамотами.