A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Маньківський заклад загальної середньої освіти І-ІII ступенів № 1
Маньківської селищної ради Черкаської області

Інструкція для тих, кого цькують

Дата: 22.10.2024 15:01
Кількість переглядів: 61

Мобінг: коротка інструкція для тих, кого цькують або дискримінують на роботі

 

Що таке мобінг?

Мобінг – це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

Це той самий булінг, але на роботі?

Можна сказати й так. Булінг стосується цькування в освітньому процесі, а мобінг – у трудових відносинах.

Як розрізнити, де жарт, а де – мобінг?

Тут питання не в теорії, а в практиці.   Кожна людина, яка була жертвою мобінгу, в той чи інший момент розуміла, що це вже серйозно.

Жарти можуть бути необразливими і несистематичними, у невимушеній обстановці. Але якщо всі жарти направлені на висміювання однієї людини та є систематичними – це вже мобінг.

За якими ознаками визначається мобінг?

Є декілька типових ознак мобінгу. По-перше, це наявність сторін – кривдника, потерпілого, спостерігачів (за наявності). По-друге, дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи. Третя важлива ознака – повторюваність таких діянь.

Є декілька основних видів тиску, що можуть бути визначені як мобінг.

Економічний тиск – нерівна оплата за працю рівної цінності, безпідставне позбавлення частини виплат (премій, бонусів). 

Психологічний тиск – створення ворожої, образливої атмосфери, погрози, висміювання, наклепи, нерівномірний розподіл навантаження і задач між працівниками, що виконують однакову роботу, позбавлення працівника роботи без його звільнення, нерівність можливостей для кар’єрного росту, безпідставний недопуск працівника на робоче місце. Зневажливі слова, образливі вирази, залякування – це теж сюди.

Створення напруженої, ворожої атмосфери – ізоляція працівника від трудового колективу, включаючи зміну місцезнаходження робочого місця, незапрошення на зустрічі і наради, у яких працівник зазвичай має брати участь, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця. Також сюди відносяться інші формально нейтральні процедури для виведення працівника з психологічної рівноваги, негативного виокремлення працівника з колективу, утруднення виконання ним своєї роботи тощо.

Результатом створення напруженої атмосфери може бути припинення роботи, зниження кваліфікації, позбавлення перспектив кар’єрного зростання, відсутність або зменшення заохочення, зменшення винагороди за працю.

Мене цькують – що робити?

Потерпілий фіксує діяння колег тими засобами, які йому доступні. Наприклад, записує на диктофон розмови з кривдником, фіксує на фото зміну робочого місця, робить копії розпоряджень про преміювання та документ, який визначає порядок і підстави додаткових нарахувань. Також можна зафіксувати електронне листування, записи в CRM про навантаження і т.д. Після цього потерпілий формує скаргу та разом із доказами відправляє до Держпраці.

Скарга розглядається відомством, призначається перевірка. В ході перевірки Держпраці також додатково фіксує докази і виписує протокол. Останнім етапом виступає відправка протоколу і всіх доказів до суду, який розглядає справу, приймає рішення щодо наявності мобінгу та призначає штраф.

Чи можу я отримати компенсацію за мобінг?

Так, потерпілий може звернутися до суду з позовом про відшкодування матеріальної чи моральної шкоди. Для цього фіксується, наприклад, оплата послуг психолога або ліків, які знадобилися для усунення наслідків мобінгу, а також рішення суду про присутність мобінгу.

Яке покарання чекає кривдника?

Наразі законопроект передбачає такі покарання:

• 100-150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-2550 грн) або 20-40 годин громадські роботи за мобінг;

• 200-300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн) або 40-60 год робіт за вчинення повторно протягом року або групою осіб.

А якщо я пожалівся на мобінг, і мене цькують ще більше?

Залежить від стадії. Якщо це сталося одразу після звернення, то Держпраці зафіксує додаткові докази. Якщо це трапилося вже після накладення штрафу, то можна повторно написати скаргу – штраф за повторне вчинення значно більший.

Крім того, законопроект передбачає можливість розірвати трудовий договір з ініціативи працівника, якщо до нього вчинявся мобінг і це доведено у суді. Так само передбачено можливість звільнення працівника, який вчиняв мобінг, або керівника підприємства/установи за ініціативи роботодавця, якщо хтось із них вчиняв мобінг, і це вже доведено в суді.

 

 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено